Přejít k hlavnímu obsahu

Rekonstrukce věže a střechy evangelického kostela ve Sněžném 2021–2024

Můžete pro nás hlasovat v anketě Zlatá jeřabina kraje Vysočina

Více o oslavě dokončení rekonstrukce věže a střechy

Evangelický kostel ve Sněžném

163 let starý evangelický kostel ve Sněžném na Moravě, který patří Českobratrské církvi evangelické, je od roku 1958 zapsán jako nemovitá kulturní památka. V letech 2021–2024 na našem kostele probíhala generální oprava věže a střechy, které předcházelo několik let jednání a příprav. O započetí rekonstrukce se zasloužil farář Ondřej Ruml z Nového Města na Moravě, který sbor v té době administroval. Úřad státní památkové péče v Novém Městě na Moravě vydal závazné stanovisko k tomu, jak se má rekonstrukce provádět, za použití jakých postupů a materiálů. Díky tomu nám pak mohly být postupně přiznávány i dotace, které se staly významným zdrojem financování opravy. Bylo také potřeba souhlasného vyjádření Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Věž s lešením 2021

Rekonstrukce věže, 2021

Celou rekonstrukci prováděla místní stavební firma Báča pana Oldřicha Báči z Poličky, která má velké zkušenosti s opravami historických objektů. Stavbyvedoucím byl pan Ing. Stanislav Urban z Kamence. Za náš sbor prováděl stavební dozor bratr Ing. Josef Klíma ze Sněžného. Začínali jsme opravou střechy věže 37 m vysoké, a už jen postavit kolem ní lešení byl řemeslný majstrštyk. Tesařští mistři Jaromír Pavliš z Borové a Erik Kalas ze Svitav vyměnili pozednice nesoucí zvonovou stolici a hrotnici, které byly zcela rozpadlé, a makovice s hvězdou se začínala povážlivě naklánět. Částečně byly vyměněny pozednice a trámy tvořící vrch osmiboké věže, osazena 4 nová okýnka (repliky původních), vybedněna věž a osazen zrenovovaný železný trn na nasazení makovice a hvězdy. 114 let starý a 30 m vysoký modřín na hrotnici (středový sloup) byl vybrán na vrchu Bohdalec. Na pile v Jedlové byl kmen připraven k výrobě osmiboké, 8 m dlouhé hrotnice, která pak byla ve dvou kusech vyzvednuta na věž.

Původní hrotnice věže kostelaNová hrotnice

Zasazování hrotnice Nová hrotnice zasazená

 Pamětní schránka

Mimořádně slavnostní chvíle nastala 6. září 2021, kdy se při společné schůzi staršovstva sněženského a daňkovického otvírala měděná pamětní schránka o rozměrech 12 × 9 × 2 cm, která byla vyzvednuta z makovice. Byly v ní dva pamětní listy z let 1911 a 1938 a černobílá fotografie kostela z r. 1938, 6 mincí z období Rakouska‑Uherska a 8 mincí z období Československé republiky. Mezi mincemi se zvlášť pěkně vyjímala stříbrná jubilejní pětikoruna k 60. výročí panování císaře Františka Josefa I. z roku 1908.

Stará pamětní schránkaMince ve staré pamětní schránce

V létě roku 1911 „byl chrám dosud šindelem krytý pokryt plechem, krov věže značně sešlý částečně novým nahražen, věž rovněž rovněž plechem pokryta a novou pozlacenou bání a hvězdou ozdobena“. V létě 1938 „byl chrám nově omítnut, střecha věže natřena, báň i hvězda vyčištěny a natřeny“.

V roce 1911 se evangelíkům, jakož i ostatním obyvatelům Německého (od r. 1948 Sněžné) a okolí, dařilo v rámci možností celkem dobře, bylo to období stability a míru, císař František Josef I. byl na trůnu už 63. rok a nic nenasvědčovalo tomu, že za tři roky vypukne 1. světová válka, globální konflikt s milióny mrtvých. Oproti tomu se už v létě 1938 začal stávat vážným ohrožením rozpínavý a nesnášenlivý hitlerovský nacionalismus. „Jedno nás však tísní: Je to hrozivá situace mezinárodní, v níž obzvláště náš národ jest těžce ohrožen. Skloní‑li se Pán milostivě k našemu národu a zachová‑li jej, nechť ti, kteří jednou po nás přijdou a budou čísti tuto listinu, vzpomenou, kterak veliké věci učinil s námi Hospodin.“

Do původní pamětní schránky byl vrácen její obsah a byla vložena do nového měděného tubusu (10 × 30 cm) spolu s novým pamětním listem, který napsala farářka Martina Kadlecová, fotografiemi kostela, 88 Kč (současné mince ČR), zprávou ředitelky ZŠ Sněžné Jitky Preislerové a aktuálním číslem týdeníku Respekt.

Nová pamětní schránka

Pozlacení makovice a hvězdy plátkovým, 24 kr. zlatem provedl mistr zlatník Ladislav Moravec z Vojkovic a kromě okrasy slouží i k ochraně, aby se na jejím povrchu netvořila měděnka, která by v průběhu let ničila plech věže, na kterou by stékala. Pozlacení stálo 48 158 Kč.

Nová makovice a hvězda

Pokládku titanzinkového plechu, barvy šedomodré, tloušťky 0,7 mm, který byl vyroben v Rakousku, německou firmou Rheinzink a který není nutné natírat, odborně provedli mistři klempíři Jiří Zámečník z Poličky, Břetislav Báča z Rohozné a Lukáš Fiala z Bystrého. Pokud teplota klesla pod 10 °C, museli plech nahřívat, aby se dal ohýbat a nepraskal.

Před odstraněním lešení ještě hodinář Ivan Kopecký z Daňkovic provedl nátěr ruček všech hodin.

Věžní hodiny

Opravu fasády horní poloviny věže udělal Zdeněk Ondra z Rokytna.

V roce 2022 také do věže vyrobil truhlář Milan Hrstka z Jedlové 4 nové dvouvrstvé okenice podle původních, sjednoceného vzhledu a zatěsněné proti zafoukávání sněhu.

Stará okeniceNová okenice

Robert a Kelly Kadlecovi

Velmi mile nás překvapilo a v práci na rekonstrukci střechy kostela povzbudilo, když na začátku září 2021 znenadání přišel internetovou poštou na adresu sboru krátký email. Pan Robert Kadlec z USA (Chelsea, Michigan) se ozval s nabídkou finanční podpory při rekonstrukci kostela. On sám se narodil už v USA, ale jeho prarodiče, babička Františka Hanusová se narodila na Sněžném č. 54 a v říjnu 1863 byla ve Sněžném pokřtěna. A dědeček Adolf Kadlec se narodil v Krásném č. 40 a v listopadu 1863 byl pokřtěn v kostele. Vzali se 3. března 1886 ve Sněžném, oddával je farář František Smetánka. Evangelický farář Jan Dus z Poličky mu před časem zjišťoval informace o předcích a pan Robert Kadlec nám napsal: „Čtyři generace mých předků patřily do kostela ve Sněžném. I když jsem se narodil v USA, cítím silné vazby se zemí svých předků. Vyrůstal jsem v Kaledonii ve Wisconsinu. Moji prarodiče po příjezdu do USA nepraktikovali žádnou náboženskou víru. Považuji za poněkud zvláštní, že si s sebou nepřinesli své náboženství. Vyrostl jsem tedy bez vyznání a ani dnes nejsem pravidelným návštěvníkem kostela. Přesto mám velký obdiv k českým evangelíkům, že si během staletí represí udrželi víru. Vím, že váš sbor hrál důležitou roli v životě mých prarodičů a jejich předků, a tak jestliže Česká republika uznala za vhodné označit kostel za kulturní památku, chci vidět, aby zůstal v dobrém stavu. Jsem už v důchodu, ale v době mého profesní života jsem Českou republiku několikrát navštívil. Překvapilo mě, jak velkou sounáležitost pociťuji a inspirovalo mě to i ke studiu české historie. Jsem pokořen tím, jak málo jsem věděl o zemi svých předků.“

Robert a Kelly Kadlecovi

Pan Robert Kadlec (* 11. 6. 1938) je chemický inženýr, jako profesor vyučoval na Univerzitě v Michiganu a později se intenzívně věnoval problematice kořenových čistíren odpadních vod. Pracoval pro americkou vládu a mnoho organizací, které se tímto zabývají. Napsal o tom několik odborných knih a mnoho článků. Nyní je jako emeritní profesor v důchodu. Spolu se svou ženou Kelly poslali na rekonstrukci střechy evangelického kostela ve Sněžném v říjnu 2021 šek na 10 000 USA dolarů, což převedeno na české koruny činí 220 000 Kč. Tato částka a zájem o postup rekonstrukce pro nás znamenaly velkou pomoc a podporu. Moc děkujeme.

Šek - dar na opravu věže

Rekonstrukce střechy lodi kostela, 2022–2024

Staršovstvo rozhodlo rozdělit opravu střechy do tří etap z důvodu finanční náročnosti celé akce a využití finančních prostředků z dotací.
Byl odstraněn 160 let starý šindel, který prvních padesát let (1861–1911) byl na střeše kostela jedinou střešní krytinou. Nahrazen byl podbitím ze smrkových prken. Protézovány nebo úplně vyměněny za nové byly uhnilé části krovu, pozednice, nosný trám a vaznice. Bylo nutno protézovat vršky všech krokví (celodřevěnými spoji, zajištěnými dubovými kolíky a klíny), námětky byly vyměněny v celém rozsahu. 111 let starou krytinu z pozinkovaného plechu (z roku 1911) jsme postupně nahradili novou střešní krytinou shodnou s krytinou na věži, titanzinkovým plechem od firmy Reinzink, který je položen na separační smyčkovou rohož. Odvětrání je provedeno pomocí štěrbiny v hřebeni z návětrné strany a z této strany byla také nainstalována dvě výlezová prosvětlovací okénka. Během rekonstrukce bylo možné pozorovat, jak koroze každým rokem pokračuje. Někde byl starý plech už tenký jako papír. Byl nejvyšší čas se do rekonstrukce pustit, shodli se řemeslníci i památkáři.

Krov vnitřekPůda kostela - podbití

Byla také opravena střecha na obou přístavcích. Tesaři opravili krov a šindel nahradili podbitím ze smrkových prken, klempíři položili novou krytinu, shodně s lodí.

Byly nainstalovány nové podokapní žlaby a svody dešťové vody z materiálu shodného s krytinou. Také byly nainstalovány nové hromosvody.

Původní rezavá střešní krytinaMontáž nové plechové krytiny

Na konci února 2022, kvůli začátku plošné ruské agrese vůči Ukrajině, nastal dramatický pohyb cen materiálu a panovala velká nejistota, jak to bude s vyplácením a vyhlašováním dotací.

Každý rok jsme s firmou Báča uzavřeli smlouvu o dílo na novou etapu a také jsme každý rok požádali o dotace.

Po každé etapě, kterou se nám podařilo dokončit a zaplatit, bylo před staršovstvem náročné rozhodování, jestli si můžeme troufnout pustit do další etapy, jestli ji zvládneme ufinancovat. Nikdy jsme si nemohli být úplně jisti, jestli nám budou opět přiděleny dotace. Dost těžko se také dalo odhadnout, kolik se podaří vybrat od členů sboru a dalších dárců na dobrovolných darech. Když už je ale část střechy opravena, je potřeba hned pokračovat dál, dokud je tu energie, vůle a nadšení, a dokud trvá spolupráce s dobrou stavební firmou. I památkáři chtějí, aby se rozdělané věci dokončily. A zastupitelům městyse Sněžné záleží na tom, aby i kostel byl v dobrém stavu. Přispěly nám také okolní obce a také daňkovický evangelický sbor, se kterým jsme momentálně nejvíc spjati.

Demontáž staré krytiny na přístavkuPráce na střeše

Jsme vděčni, že jsme mohli během celé rekonstrukce zažívat, tak nějak nesamozřejmě a překvapivě, že mnozí mají ke kostelu silný vztah, že ho mají rádi, a že i mnohým z těch, kteří tu žijí nebo sem přijedou na výlet, se zdá taková snaha o obnovu kostela sympatická a rádi tomu napomohou. Nakonec je to dobrý pocit, když si člověk může říct: „je to i díky mně“.

KlempířiNová střecha

Jsme tedy moc vděčni všem, kteří jakkoli přispěli k tomu, že se rekonstrukce podařila dokončit a doufáme, že nová střecha vydrží dlouho pěkná a funkční.

Hotová střecha, celkový pohled
Děkujeme Pánu Bohu, že nás provází v dobách klidných i náročných svou pomocí a posilou. I to jsme mohli během rekonstrukce zakusit. Kéž náš kostel slouží nám všem, abychom rostli v lásce, víře a naději. Velké prostředky, které jsme dostali ze státních dotací, nás zavazují k tomu, abychom se snažili, aby kostel sloužil i široké veřejnosti k povzbuzení a potěšení na duši.

Celkový přehled financování:

Rok 2021 oprava věže: 1 303 545 Kč
Rok 2022 oprava 1. třetiny střechy kostela: 1 250 812 Kč
Rok 2023 oprava 2. třetiny střechy kostela: 1 201 025 Kč
Rok 2024 oprava 3. třetiny střechy kostela: 1 331 606 Kč
celkem oprava stála 5 086 988 Kč

celkem přijato z dotací:
1 250 000 Kč Fond Vysočiny, Památky 2021–2024
1 150 000 Kč Havarijní fond Ministerstva kultury
519 228 Kč Městys Sněžné
290 000 Kč Jeronýmova jednota
45 000 Kč evangelický sbor Daňkovice
60 000 Kč Obec Kadov
30 000 Kč Obec Křižánky
25 000 Kč Obec Líšná
20 000 Kč Obec Věcov
8 000 Kč Obec Kuklík

1 689 760 Kč bylo pokryto z darů členů sboru, dalších dárců a hospodářské činnosti sboru

Ve Sněžném, dne 14. 10. 2024

Mgr. Martina Kadlecová, farářka sboru